تربیت بدنی

اطلاعیه مسابقات تربیت بدنی دبستان فردوسی به مناسبت دهه مبارک فجر

 


 


 

تعامل ورزشی دانش آموزان و اولیا و مربیان ورزش در ورزشگاه

 

برای دانلود کلیپ روی دانلود کلیپ در زیر کلیک کنید

دانلود کلیپ 

آشنایی با ناهنجاریهای ساختار قامتی

حرکات  اصلاحی صافی کف پا


کمتر مواردی پیش می‌آید که انسان در مورد نحوه راه رفتن خود فکر کند. اما فرآیند راه رفتن دارای یک مکانیزم نسبتا پیچیده، به خصوص برای پاها می‌باشد، زیرا تمام وزن بدن به پاها وارد شده و منجر به حفظ تعادل آن می‌شود.


از جمله بیماری‌های شایع پا، صافی کف پا می‌باشد. در این بیماری، قوس کف پا صاف می‌شود.
صافی کف پا در دراز مدت اثرات مخربی بر مفاصل زانو و سایر مفاصل به جا می‌گذارد. علاوه بر آن زمینه آرتروز زودرس را فراهم می‌کند.
صافی کف پا اگر یک طرفه باشد، تغییرات یک طرفه ایجاد می‌کند و حتی می‌تواند موجب کوتاهی اندام و افتادگی لگن واسکولیوز شود.
معمولا صافی کف پا در کودکان بدون علامت است، ولی والدین آن‌ها اغلب از این موضوع شکایت دارند که رویه کفش کودکان آنها به طرف داخل، فرورفتگی پیدا می‌کند و پاشنه کفش‌ها به سرعت در قسمت داخلی ساییده می‌شود


در بزرگسالان نیز صافی کف پا یا اغلب بدون علامت است، فقط در شدیدترین موارد ممکن است در زمان بلوغ سبب پیچ‌خوردگی پا شود و درد ایجاد کند.
در هنگام راه رفتن، قوس کف پا شکل منجر به پخش وزن بدن شما در کل سطح پاها می‌شود. به علاوه این قوس در نحوه راه رفتن، نقش اساسی ایفا می‌کند. این قوس باید هم محکم باشد تا بتواند وزن بدن را تحمل کند و هم انعطاف پذیر باشد تا بتواند خود را با سطوح مختلف وفق دهد.

صافی کف پا در شیرخوارن و کودکانی که تازه شروع به راه رفتن کرده‌اند طبیعی است، زیرا هنوز تکامل قوس پا کامل نشده است

در اکثر موارد قوس پا در طی دوران کودکی تکامل می‌یابد، اما در بعضی موارد این عمل رخ نمی‌دهد. این حالت در اصل، نوعی حالت طبیعی به حساب می‌آید و اکثر افراد بدون وجود این قوس نیز مشکلی نخواهند داشت.
رباط‌های شل نیز می‌توانند سبب صافی کف پا شوند. به علاوه این حالت منجر به بروز سایر اختلالات مادرزادی پا نیز خواهد شد
97 درصد موارد ابتلا به صافی کف پا از نوع انعطاف‌پذیر بوده و در صورتی که از کودکی اقدام شود، قابل درمان است. والدین باید از 18 ماهگی به بعد به نحوه راه رفتن کودک توجه کنند و در صورتی که احساس کردند پاشنه پای کودک به درستی روی زمین قرار نمی‌گیرد و انحنا دارد، به سرعت به پزشک مراجعه کنند.
دکتر شاهین گوهرپی، متخصص فیزیوتراپی می گوید:
صافی کف پا ممکن است به صورت مادرزادی و یا در دوران کودکی ایجاد شود و دارای دو نوع سخت و انعطاف‌پذیر است. صافی کف پای سخت که تنها 3 درصد کل موارد ابتلا به صافی کف پا را تشکیل می‌دهد، با انجام فیزوتراپی، درمان نمی‌شود.
اگر صافی کف پا به موقع تشخیص داده شود، می‌توان با تجویز کفش‌های مناسب آن را درمان کرد.
کف کفش نباید صاف باشد. کفشی مناسب است که دارای پاشنه 3 سانتی‌متری باشد. قسمت جلوی کفش نباید تنگ بوده و کناره کفش نیز باید نرم و انعطاف‌پذیر باشد. همچنین افرادی که کف پای صاف دارند، باید کفشی را انتخاب کنند که ثبات پا را حفظ کرده و مانع از پیچ‌خوردگی پا شود.

در صورتی که صافی کف پا درمان نشود، در بزرگسالی منجر به چرخش استخوان ساق پا، درد زانو و لگن و در نهایت کمردرد می‌شود


براي سنجش وضعيت كف پا از دو روش استفاده مي شود:

1.روش تست آينه (پدواسكوپ)
اين روش سنگيني وزن بدن بر قسمتهاي مختلف پا را مي سنجد.در اين تست،بعد از آماده كردن دستگاه از فرد مي خواهيم روي دستگاه بايستد.تماس كف پا با شيشه و نحوه ي تحمل وزن در آينه ي پاييني دستگاه قابل رؤيت است.اين روش ضمن اينكه نقاط تماس كف پا را مشخص مي كند،ميزان نيرويي را كه به قسمتهاي مختلف پا وارد مي شود به صورت تقريبي نشان مي دهد.2.روش پدو گرافي
در اين روش اثر كف پا در حالت حركت بررسي مي شود.در پدوگرافي كف پا به جوهر رنگي آغشته مي شود و از فرد مي خواهيم كه روي سطحي صاف راه برود به طوري كه اثر كف پا روي سطح به صورت مشخصي باقي بماند.در اين روش ابتدا مسير حركت فرد توسط خط باريكي روي سطح مشخص مي شود.روش پدوگرافي نسبت به روش اثر پا (نقش پا) دقت بيشتري دارد.

درمان
در بسیاری از افراد صافی کف پا منجر به بروز مشکلی نمی‌شود. این امر ممکن است به دلیل تطابق نحوه قرارگیری استخوان‌های اندام تحتانی در برابر یکدیگر باشد.
اگر این حالت منجر به بروز مشکلی شود، فرد می‌تواند با استفاده از ابزارهای خاصی که بدون نسخه نیز به فروش می‌رسند، از درد یا سایر علایم خود بکاهد، ولی با این حال در مورد استفاده از این ابزار با پزشک خود مشورت کنید
یک سری ابزارهای محافظت کننده نیز وجود دارند که می‌توان آن‌ها را بر اساس شکل کفش تغییر داد و لذا به مدت بیشتری از آن‌ها استفاده نمود. این ابزار به گونه‌ای ساخته شده‌اند که در داخل کفش قرار داده شده و از طرف دیگر به پا نیز حالت قوسی می‌دهند و دارای انواع مختلف مثل انواع سفت و نرم می‌باشد که انتخاب آن‌ها بر اساس نظر پزشک می‌باشد.
اگر فرد دچار التهاب زردپی عضله خلفی استخوان درشت نی شده باشد، باید از گوه‌های مخصوص استفاده کند که در قسمت داخلی کفش‌ها گذاشته می‌شود و نحوه پخش نیرو را مطلوب‌تر ساخته و در نتیجه فشار کمتری به این زردپی وارد می‌شود.
گاهی اوقات در این موارد ممکن است پزشک استفاده از پوشش‌های خاص مچ پا را تا هنگام کاهش التهاب، توصیه کند.
در موارد بسیار شدید نیز زردپی باید تحت عمل جراحی قرار گیرد.
توصیه‌های زیر برای افراد مبتلا به کف پای صاف مفید است:
- کاهش وزن در افرد چاق
- پرهیز از ایستادن‌های طولانی مدت و تغییر حالت بدن در هنگام ایستادن
- پرهیز از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند و نوک باریک، زیرا در این گونه کفش‌های نامناسب، عضلات کف پا امکان فعالیت انقباضی مؤثر را نخواهند داشت. همچنین از پوشیدن کفش‌هایی که در آن رعایت قوس نشده باشد یا پاشنه و رویه آنها تغییر شکل داده و چرخش خارجی پاشنه را تشدید کند، باید خودداری کرد.
- از ضربه زدن و پرش‌های مکرر خصوصا بر روی سطح سخت باید خودداری کرد.
- به نظر می‌رسد ورزش دوچرخه سواری، به ویژه وقتی که همراه با فشار خم کننده‌های مچ پا و انگشتان بر روی رکاب باشد مفید است.
- فعالیت‌هایی که دارای پرش است، احتمالا به دلیل ضربات، عارضه و ناراحتی‌های ناشی را تشدید خواهد کرد. فعالیت‌های استقامتی طولانی مدت نیز موجب بروز کمردردها و خستگی مفرط در این گونه افراد خواهد شد.
تمرينهاي ورزشي براي اصلاح كف پاي صاف
ارائه برنامه ي تمرين اصلاحي براي كف پاي صاف بايد به گونه اي باشد كه اهداف زير را تأمين كند:
1. عضله درشت ني قدامي تقويت شود.
2. عضلات درون گرداننده تقويت شوند.
3. عضلات برون گرداننده تحت كشش قرار گيرند (نازك ني بلند،كوتاه و طرفي)
4. تاندون آشيل و عضله ي دو قلو پشت ساق تحت كشش قرار گيرد.
هدف:توسعه ي انعطاف عضلات برون گرداننده
روش اجرا: پاي خود را در وضعيت چرخش به داخل قرار دهيد.در اين حالت پا را به سمت بالا خم كنيد و مجدداً به حالت استراحت برگرديد.اين تمرين را تكرار كنيد.با انجام اين حركت علاوه بر عضلات برون گرداننده تاندون آشيل نيز تحت كشش قرار گيرد.

حرکات اصلاحی:
1- خم کردن انگشت پا به خارج، انگشتان را روی لبه پله قرار می دهیم و انگشتان را به خارج خم می کنیم.

2- پا را روی زمین قرار داده، پارچه نازکی زیر انگشتان می گذاریم. دراین حال سعی می کنیم پارچه را با پا جمع کنیم.
3- قرار دادن پا روی توپی مانند توپ تنیس و جمع کردن انگشتان به سمت زمین.

 پای پرانتزی

 

پای پرانتزی (به انگلیسی: Genu Varum) نامیده می شود.در حالت طبیعی ایستاده با زانوهای صاف، زمانی که قوزک ها کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، نباید فاصله چندانی بین زانوها وجود داشته باشد.اگر به هر دلیلی فاصله بین زانوها افزایش یابد، درحالی که قوزک ها به هم چسبیده اند پای پرانتزی (ژنوواروم) نامیده می شود.

به علت کمانی شدن پاها در این بیماری اصطلاح پای پرانتزی به کار می رود.در حالت پرانتزی شدن ساق پاها به سمت داخل انحراف می یابد.

عوامل پرانتزی شدن

عواملی که باعث پای پرانتزی یا ژنوواروم می گردند عبارتنداز:

-عدم هماهنگی در صفحه رشد(در کودکان)

-بیماریی‌های که باعث کاهش ماده معدنی استخوان می شوند(مثلاً بیماری راشیتیسم و استئومالاسی)

- به دنبال ضربات وارده(به ویژه به صفحه رشد)

-آرتروز (استئوآرتریت)

-پارگی رباطهای زانو

-شکستگی‌های انتهایی استخوان ران که منجربه بد جوش خوردن شده اند

-شکستگی قسمت فوقانی استخوان درشت نی(به علت بد جوش خوردن)

-بیماری پاژه

-آرتریت روماتویید

پرانتزی شدن در اطفال

پرانتزی شکل شدن پاها در اطفالی که تازه شروع به "راه رفتن" کرده اند معمولاً خود به خود اصلاح می شود.به این نوع از پرانتزی شدن زانوها، اصطلاح فیزیولوژیک بودن به کار می رود.این وضعیت معمولاً تا هیجده ماهگی برطرف می‌شود و بنابراین نیاز به درمان خاصی ندارد.عقیده بر این است که چنین وضعیتی(پرانتزی شدن فیزیولوژیک)در کودکانی که زودتر از حالت طبیعی راه می افتند شایع تر است.

درجات خفیف پرانتزی شدن در اطفال شایع است.این نوع تغییر به درمان نیازی ندارد.البته اگر تغییر شکل ایجاد شده تا پایان دوران کودکی اصلاح نشده باشد نیاز به درمان دارد.

درجات پای پرانتزی

 • خفیف
 • متوسط
 • شدید

درمان

 • تجویز کفش طبی برای کودکان
 • تجویز کفش طبی و بریس برای کودکان(در موارد شدیدتر نسبت به بالا)
 • انجام جراحی. در کودکان در موارد شدید و زمانیکه روش‌های فوق پاسخ ندهد انجام می شود.
 • عمل جراحی. پس از بسته شدن صفحه رشد به خصوص در موارد شدید در بزرگسالان معمولاً جراحی انجام می شود.پس از بسته شدن صفحه رشد استئوتومی انجام می گیرد.

درصورت عدم درمان پای پرانتزی با افزایش سن احتمال آسیب مفصل زانو که منجر به آرتروز زانو می‌شود تشدید می گردد.بنابراین در مواردی که به علت ژنوواروم شدید، آرتروز زانو ایجاد شده است احتمال انجام تعویض مفص زانو(آرتروپلاستی) مطرح می شود.

ملاحظات اصلاحی و درمانی

اصلاح زانوی پرانتزی ساختاری، عمدتاً با استفاده به موقع از بریس در دوره‌های مناسب امکان پذیر می‌شود. به طور معمول، قرار دادن گوه خارجی در کف پا یا پاشنه توصیه نمی‌شود زیرا به دنبال کمانی شدن ساقها، پا به پرونیشن تمایل پیدا می‌کند. اصلاح این نوع ناهنجاری نیاز به اصلاح ساختار اسکلتی دارد که فقط در موارد شدید توصیه به استفاده از جراحی برای اصلاح این وضعیت می‌شود.

در مورد زانوی پرانتزی وضعیتی هم می‌توان ملاحضات اصلاحی زیر را در نظر گرفت:

-ارائه حرکات تقویتی برای عضلات جانب خارجی ساق و ران

-ارئه حرکات کششی برای کپسول داخل زانو

- تصحیح راه رفت به صورتی که پنجه مستقیم و در مسیر خط پیشروی قرار گیرد.

- تصحیح کفش وتعویض کفشهایی که سائیدگی جانب خارج آنها بیشتر از حد معمول است.

- پرهیز از نشستن در وضعیت چهار زانو

نمونه ای از تمرینات کششی

- در حالی که رو به شکم دراز کشیده اید، مچ پا را به خارج چرخانده و زانو را راست کنید تا عضلات نیمه غشایی و نیمه وتری تحت کشش قرار گیرند.

- حرکت فوق را در وضعیت خوابیده به پشت انجام دهید.

- در وضعیت ایستاده در کنار چوب موازنه یا میز از پهلو قرار گیرید و به ترتیب یک پا را به طور مستقیم بالای آن بگذارید. سپس پاسی اتکا را دورتر نگه دارید و با تنه به طرف پایی که روی میز قرار دارد خم شوید.

- در وضعیت ایستاده قرار گیرید در حالی که پاها از یکدیگر فاصله گرفته و از ناحیه جانب داخلی مچ به زمین فشار آورید. می‌توان برای کمک به کشش ناحیه کشاله و داخلی ساق، دست موافق پای تحت کشش را بر روی ناحیه خارجی ران در بالای مفصل زانو قرار داده و ران را به طرف داخل و پایین فشار داد.

- در وضعیت نشسته با گرفتن مچ پا آن را به حالت چرخش به خارج ببرید.

- در وضعیت نشسته به حالت قورباغه با کمک دستها، تنه را از زمین به کشش عناصر استاتیک جانب داخلی زانو بپردازید.

نمونه ای از تمرینات قدرتی

- در حالت ایستاده پاها را به ترتیب از یکدیگر دور کنید. دست موافق پای دورشونده با جلوگیری از دور شدن پا می‌تواند اعمال مقاومت کند.

- در وضعیت ایستاده کنار دیوار با جانب خارجی ساق به دیوار فشار آورده و در دورکردن پا از یکدیگر بکوشید.

- در وضعیت ایستاده دو به دو، پهلو به پهلوی یکدیگر رانها را از ناحیه جانب خارجی به هم بچسبانید و انها را از یکدیگر دور کنید.

- در وضعیت ایستاده یک توپ طبی یا وزنه مناسب را با کنار خارجی پا پرتاب کنید.

  پای ضربدری


پای ضربدری (به انگلیسی: Genu Valgum) همانند پای پرانتزی یک تغییر شکل یا دفورمیتی در مفصل زانو است.در یک فرد طبیعی در حالت ایستاده زمانیکه بین زانوها فاصله ای وجود نداشته باشد، قوزک‌های مچ پا نیز هیچ گونه فاصله ای ندارند.اگر با کنار هم بودن زانوها، بین مچ پاها یا قوزک‌ها فاصله ایجاد شود پای ضربدری گویند.نکته مهم در حالت پای ضربدری این است که انحراف ساق پا نسبت به وضعیت طبیعی به سمت بیرون افزایش می یابد.

علل پای ضربدری

عواملی که باعث پای ضربدری یا ژنووالگوم می‌گردند عبارتنداز:

 • عدم هماهنگی در صفحه رشد(در کودکان)
 • بیماری‌های که باعث کاهش ماده معدنی استخوان می‌شوند(مثلاً بیماری راشیتیسم)
 • به دنبال ضربات وارده(به ویژه به صفحه رشد)
 • آرتروز (استئوآرتریت)
 • پارگی رباطهای زانو
 • آرتریت روماتویید
 • شکستگی‌های انتهایی استخوان ران که بد جوش خورده‌اند.
 • شکستگی قسمت فوقانی استخوان درشت نی(به علت بد جوش خوردن)

پای ضربدری در کودکان بیشتر از دو سال

پای ضربدری خوش خیم در کودکان در سنین سه تا پنج سالگی شایع است.پای ضربدری(والگوس زانو) در این کودکان غالباً با کف پای صاف همراه است و می توان این حالت را با کفش طبی اصلاح کرد، در اکثر موارد این تغییر شکل تا شش سالگی اصلاح می گردد.[۱] البته بهتر است که یک بررسی از جهت اینکه بیماری خاصی وجود ندارد به عمل آید.

درجات پای ضربدری

 • خفیف
 • متوسط
 • شدید
 • درمان
 • تجویز کفش طبی برای کودکان(در موارد خفیف)
 • تجویز کفش طبی و بریس برای کودکان(در موارد شدیدتر نسبت به بالا)
 • انجام جراحی. در کودکان در موارد شدید پای ضربدری و زمانیکه روش‌های فوق پاسخ ندهد معمولاً جراحی انجام می شود.پس از بسته شدن صفحه رشد به خصوص در موارد شدید در بزرگسالان معمولاً جراحی انجام می گیرد(مثلاً استئوتومی)کم کردن وزن به خاطر خم نشدن بیشتر ساق پاها

 

حرکات اصلاحی(3)- ناهنجاری انگشت شست پا و راه‌های درمان

آیا می دانید انگشت شست آخرین نقطه ای است که هنگام راه رفتن با زمین تماس پیدا می کند و نیرو وارد می کند ، در حال ایستادن طبیعی تقریبا30درصد از وزنی که به پاها منتقل می شود توسط سر اولین استخوان کف پایی تحمل می شود،در وضیت طبیعی بند اول انگشت شست پا نسبت به اولین استخوان کف پایی تقریبا" بین 7تا 10 درجه به سمت خارج انحراف دارد و وضعیت طبیعی انگشت شست پا نقش بسیار مهمی در ایجاد تعادل هنگام ایستادن و راه رفتن ایفا می‌کند؟

يادآوری:

درآناتومی بدن انسان انگشت شست پا به عنوان اولین انگشت پا و انگشت کوچک به عنوان پنجمین انگشت نامیده و به همین ترتیب نیز استخوان‌های کف پایی نامگذاری می شوند و با توجه به اینکه محور انحراف انگشتان پا نسبت به مرکز بدن محاسبه می‌شود ، لذا نزدیک شدن انگشت شست پا به سایر انگشتان پا به عنوان انحراف انگشت شست پا به خارج نامیده می شود.

 تعریف:

شست کج- به ناهنجاری گفته می شود که محور بند اول انگشت شست پا نسبت به محور اولین استخوان کف پایی بیش از 10 درجه به خارج انحراف داشته باشد.انواع انحراف:

1-انگشت شست در کنار انگشت مجاور قرار گرفته است.

2-انگشت شست زیر انگشت مجاور قرار گرفته است.

3-انگشت شست روی انگشت مجاور قرار گرفته است.

تشخیص:

1- وضعیت انگشت شست پا معاینه ،مفصل اولین استخوان کف پایی با بند اول انگشت شست و بررسی دامنه حرکتی آن

2-بررسی وضعیت کفش در محل تماس سطح خارجی مفصل استخوان کف پایی و انگشت شست

3-پرسش از مراجعه کننده در مورد وجود درد در مفاصل انگشت شست

درجه بندی

درجه انحراف با استفاده از عکس رادیولوژی و اندازه گیری زاویه محورهای استخوان اول کف پایی و بند اول انگشت شست تعیین میگردد.درجه یک: انحراف 15-10درجه

درجه دو: انحراف 20-15درجه

درجه سه :انحراف بیش از 20 درجه

عوامل ایجاد کننده ناهنجاری:

1-زمینه ارثی(که معمولا" در هر دوپا دیده می شود)

2-قطع یا کوتاهی انگشت مجاور شست

3-آسیب ها

4-التهاب های مفصلی

5-استفاده طولانی مدت از کفش های پنجه تنگ ویا پاشنه بلند که باعث توزیع نامناسب وزن میشود و همچنین پوشیدن جوراب تنگ6-کوتاهی عضله باز کننده شست پا

7-ضعف و کشیدگی عضله دور کننده شست پا

عوارض:

1-بدشکلی پا وبویژه انگشت شست

2-درد در قسمت داخلی مفصل بدلیل کشیدگی بافت های نرم و فشار به کیسه زلالی و بدنبال آن ایجاد بنیون دردناک که در اثر سائیدگی با کفش تشدید می شود.

3-خستگی زودرس در ایستادنها و راه رفتن

4-بروز آرتروز زودرس5-کاهش دامنه حرکتی ضعف عضلات حمایت کننده مفصل استخوان کف پایی اول و بند اول انگشت شست پا.

6-کاهش قوس عرضی پا

7-چرخش پا به سمت داخل

قبل از انجام تمرینات اصلاحی بایستی به نکات ذیل توجه کرد.

انواع شست کج از نظر اصلاح پذیری

1-شست کج متحرک :الف)مراجعه کننده توانایی دورکردن انگشت شست را از سایر انگشتان دارد.

ب)انگشت شست را با کمک می توان از سایر انگشتان دور نمود (بدون ایجاد درد غیرقابل تحمل)

2-شست کج ثابت شده

جدا کردن انگشت شست از سایر انگشتان بدون درد امکان پذیر نیست.

تمرینات اصلاحی1-مراجعه به پزشک بویژه در صورتی که انگشت شست تحرک نداشته باشد و بروز درد و ایجاد بنیون در لبه داخلی مفصل بند اول با استخوان کف پایی

2-افزایش انعطاف عضلات کوتاه شده تا رسیدن به دامنه حرکتی طبیعی مفصل در استخوان کف پایی و بند اول انگشت شست

3-تقویت عضلات طویل شده

4-استفاده از "پد"لای انگشتی در هنگام استفاده از کفش

5-استفاده از اتل شبانه درهنگام خواب یا استراحت

6-استفاده از کفش پنجه پهن و جوراب با اندازه مناسب

پیشگیری:-عدم استفاده طولانی مدت از کفش های پنجه تنگ و پاشنه بلند و عدم پوشیدن جورابهای تنگ

-پوشیدن کفش های مناسب بویژه در فعالیتهای طولانی مدت

-حرکت دادن انگشتان پا در دامنه حرکتی طبیعی

تذکرات مهم:

در صورتی که احساس می کنید شست پای شما در وضعیت طبیعی قرار ندارد به مرکز حرکات اصلاحی هیئت پزشکی ورزشی محل زندگی خود مراجعه نمایید و بدانید در صورت عدم اصلاح این ناهنجاری ممکن است در سنین پایین ناراحتی برای شما ایجاد نکند اما درصورت بی توجهی در سنین بالا مشکل ساز خواهد شد .2-در صورتی که ناهنجاری شست پای شما بصورت ثابت شده است و یا امکان اصلاح ندارد می توانید با استفاده از کفش های مخصوص با رویه های نرم از بروز درد و پیشرفت ناهنجاری تا حدی جلوگیری کنید.

 


 

 

مدیران ورزش : آقایان معشوری و مباشری

مربیان ورزش : آقایان کشاورز و قائدی و رنجبر و مباشری

عکسهایی از درس تربیت بدنی دانش آموزان در ورزشگاه اختصاصی همراه با آموزش مربیان

 

 

آخرین اخبار:
پیوند های مفید:
تماس با ما:

دبستان غیردولتی فردوسی ملک شهر
03134347510 فردوسی یک,03134421036 فردوسی دو,03134411303 فردوسی سه
فردوسی 1 : اصفهان ملک شهر خ 17 شهریور نبش کوی مریم فردوسی 2 : اصفهان ملک شهر خ 17 شهریور خ شهید صادقیان کوی شمشاد فردوسی 3 : اصفهان ملک شهر خ 17 شهریور سه راه مهدیه کوی خرداد
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت سیستم های اندیشه فراگیر می باشد.
برای استفاده بهینه از این وب سایت از مرورگرهای مدرن مانند IE 9+ ، FireFox یا Google Chrome استفاده نمایید.